
В останні роки таунхауси стають в нашій країні дедалі помітнішим форматом житлової нерухомості. Околиці російських міст-мільйонників поступово «обростають» селищами малоповерхових житлових будинків. А в рекламних буклетах ріелтерських агентств покупцям обіцяють поєднання зручності і економічності квартири з комфортом і простором окремого котеджу. Так чим же насправді привабливий цей тип житла?
Під терміном «таунхаус» зараз розуміють комплекс суміщених бічними стінками 2-3-поверхових котеджів-секцій, виконаних в єдиному архітектурному стилі. У кожній секції зазвичай є окремий вхід і прилеглу земельну ділянку в 1-3 сотки. Доповнюють картину вбудований гараж або навіс для автомобілів. Таким чином, таунхауси займають проміжне положення між квартирами в багатоповерхівках і приватними будинками.
Вважається, що перші таунхауси (англ. Townhouse – міський будинок) з’явилися в XVII столітті у Великобританії. Це були міські резиденції британської аристократії і заможних буржуа, зведені уздовж вулиць впритул один до одного. Але лише після 1920-х рр. цей тип житла став доступний «середньому класу». Подібні будинки почали масово зводити в Великобританії і в США. Тоді-то і сформувалася сучасна концепція таунхауса, яка зараз популярна по всьому світу.
У Росії цей формат нерухомості прийшов в 1990-х рр. – І відразу ж придбав місцеву специфіку. Справа в тому, що на Заході таунхауси спочатку розглядалися саме як житло для городян. Ними забудовувалися житлові квартали і передмістя мегаполісів. У Росії ж це здебільшого заміська нерухомість, хоча все починалося з забудови зелених куточків столиці. Так, місцем народження перших вітчизняних таунхаусів можна вважати московський район Раменкі. «Заплава невеликої річечки Сетуни стала освоюватися ще в 1991 році, – згадує Євген Юр, директор департаменту елітних новобудов PaulsYard. – Тоді тут на березі невеликого озера був зведено перше селище «Сетунь» », що складалось з 24 таунхаусів площею 119-297 кв.м.
Через дефіцит вільних земель в Москві, вже з 1995 року почали зводити перші таунхауси в Підмосков’ї – в Новогорську, Троїцькому та селищі Нові Ржавкі. І, за даними експертів компанії «ПроБізнес-Девелопмент», на даний момент до 75% селищ з таунхаусами зосереджено в 30-кілометровій зоні від МКАД. В інших російських містах-мільйонниках, де такий формат нерухомості почав з’являтися з великим запізненням порівняно зі столицею, ця тенденція не настільки помітна. Селища таунхаусів найчастіше розташовуються в зелених масивах прямо в межах міста. Наприклад, житловий комплекс «Лісове містечко», зведений компанією «Сувар-Казань», побудований в мальовничому куточку на 11-му км траси Казань-Оренбург в Приволзькому районі столиці Татарстану, всього в 15 хвилинах їзди від центру города. Аналогічні по транспортної доступності пропозиції можна знайти в Новосибірську, Самарі і т.п.
Міський комфорт на лоні природи.
На думку Олесі Лещенко, ріелтора компанії «П’ять гір», власниками таунхаусів стають люди самих різних соціальних статусів. Але в основному це сім’ї з дітьми, або люди передпенсійного віку, які заради близькості до природи і великих житлових площ вирішили покинути галасливі міста і тісні квартирки.
«Для автовласників не складає труднощів добиратися до селища таунхаусів, які часто розташовуються за межею міста, але не надто далеко, – пояснює Анастасія Попова, ріелтор компанії« Валу ». – Саме можливість відгородитися від суєти мегаполісу найчастіше підштовхує городян до покупки таунхауса як компромісного рішення між квартирою і котеджем. Сімейні пари з дітьми, які прагнуть вибратися з так обридлих багатоповерхівок, не готові до повного відриву від міської інфраструктури у власному заміському будинку. Селища таунхаусів будують, як правило, разом з комплексом споруд соціального призначення, таких як поліклініки, дитячі садки, ігрові майданчики, магазини, що має велике значення для цих категорій покупців .
Середня площа секцій в таунхаусах економ-класу становить 90-130 кв. м., а ділянок землі – всього 1,5-2 сотки. Саме вони зараз користуються найбільшим попитом через доступні ціни, порівнянних з вартістю 2-3 кімнатної квартири.
Для селищ бізнес-класу характерні великі площі секцій – 180-250 кв. м., а земельна ділянка повинна бути не менше 2 соток. Але відмінності між бюджетними варіантами не обмежуються метражем. Як приклад можна привести комплекс таунхаусів Ollila, за підсумками національної премії «Селище року-2012» визнаний кращим селищем бізнес-класу в Санкт-Петербурзі. Усі будівлі цього комплексу виконані з цегли, в будинках є сауна, мансарда і тераса, реалізована система «розумний дім», у вітальнях передбачені місце під камін і «друге світло». Загальна площа житлової секції від 158 до 257 кв. м. Упорядкована територія включає спортмайданчики, тенісний корт, який взимку трансформується в каток, дитячі ігрові майданчики, зони відпочинку, гостьову парковку, клінінгові послуги.
Таунхауси ще більш високого рівня – преміум і deluxe-класів з площами до 1000 кв. м, зимовими садами, камінами і терасами що обігріваються досить рідкісні, адже їх потенційні покупці швидше виберуть окремий котедж з великою власною ділянкою, що забезпечує приватність. Що стосується цін на об’єкти, то вона більше залежить від метражу житла і близькості його до великого міста, ніж від класу селища.
Такий формат, як таунхаус, вибирають з бажання бути ближче до природи. Так що багато потенційних покупців найпильнішу увагу приділяють видовим характеристикам такого житла – наскільки мальовничі пейзажі, які відкриваються з вікон, чи багато в приміщеннях світла. Нікому не захочеться жити з видом на чужі цегляні стіни або автомобільну парковку, – міркує Антон Богданов, директор по маркетингу компанії PROPLEX, першого російського розробника і найбільшого виробника віконних ПВХ-систем за австрійськими технологіями. – Тому дуже поширеними архітектурними рішеннями для таких селищ є великі панорамні вікна, що виходять на лісові масиви або на власну ділянку, засклені балкони і веранди. Навіть житлові мансарди часто обладнуються великими вікнами, щоб максимально повно використовувати природне освітлення і милуватися навколишніми пейзажами .
Що стосується архітектурних стилів селищ таунхаусів, то зараз можна знайти варіант на будь-який смак. Не залишаться ображені навіть шанувальники сучасних стилів – хай-тека, мінімалізму, конструктивізму і всіляких їх поєднань. Однак основна маса споживачів тяжіє до класики, так що велика частина селищ орієнтується саме на них.
Наприклад, комплекс «Праймвіль» на Калузькому шосе в Підмосков’ї виконаний в класичному вікторіанському стилі. Його відрізняють лаконічні і суворі обриси будинків, оброблених облицювальною цеглою з білими облямівками віконних прорізів, покрівлі та рустов – ніби з лондонських передмість. Таунхауси селища «Добриня» на Мінському шосе виглядають точно як альпійські шале. Фасади мають кілька незграбні форми, оброблені декоративною штукатуркою світло-бежевого кольору, штучним каменем і вузькими дерев’яними планками. Створюється враження, ніби будинок побудували майстри-ремісники з допомогою ручних інструментів. А споруди селища «Аусбург» на Дмитрівському шосе за допомогою тих же технологій будуть імітувати середньовічні фахверкові будинку, з їх дерев’яними перекриттями. Цікава ідея реалізована в що зводиться в даний час селищі «голдфілдс» (Свердловська область, недалеко від Єкатеринбурга). Там заплановано чотири вулиці: Російська, Французька, Німецька, англійська, і на кожній з них фасади будинків будуть реалізовані в національному стилі. Приміром, на Руській таунхауси набудуть рис класичних поміщицьких садиб, а на Французької – будуть схожі на будівлі з паризьких передмість.
Таунхаус: вид в розрізі.
«Останнім часом покупці таунхаусів стають все більш розбірливими, – ділиться своїми спостереженнями (Алеся Лещенко ). Розглядаючи варіанти житла, вони починають все більше уваги звертати не тільки на місце розташування селища і метражі секцій, а й на технічні нюанси: конструкційні та оздоблювальні матеріали, інженерні комунікації ».
Найпопулярніші конструкційні матеріали – монолітний бетон, фундаментні блоки та цегла. Деякі забудовники зводять будинки з такого порівняно нового матеріалу, як газобетон. Наприклад, Санкт-петербурзька будівельна компанія «Константа» за цією технологією за останні роки звела вже кілька великих проектів навколо Північної столиці – «Південний берег», «Невська Отрада», «Нове Мінулово».
«Розуміючи привабливість енергозберігаючих технологій з точки зору покупців, девелопери закладають високі вимоги до утеплення всіх огороджувальних конструкцій таунхаусів, – говорить Антон Богданов (PROPLEX). – Крім інших заходів це означає установку теплозберігаючих вікон. Зокрема, серед забудовників користуються популярністю такі системи, як PROPLEX-Optima і PROPLEX-Comfort. Завдяки великій монтажній ширині конструкції вікна навіть в суворі сибірські зими не промерзають, зберігаючи в квартирах сприятливий мікроклімат. Такі вікна повинні комплектуватися одно- або двокамерними склопакетами з використанням скла з селективним покриттям. Вони захищають не тільки будинок від холоду взимку, але і від зайвого сонячного випромінювання в літній час, створюючи приємну прохолоду, що дозволяє економити на кондиціонуванні приміщень ».
Серед популярних способів зовнішньої обробки таунхаусів можна виділити класичне облицювання цеглою, навісні вентильовані системи (використовувані в основному для проектів в сучасних архітектурних стилях) і найбільш універсальне рішення – штукатурні фасади.
«У будь-яких кліматичних умовах штукатурна система утеплення десятиліттями захищає будівлю від опадів і вітрів, від спеки та холоду. Так що для майбутніх мешканців таунхауса застосування цієї фасадної технології означає сприятливий мікроклімат в приміщеннях будь-якої пори року і без великих витрат на опалення або кондиціонування житла, – розповідає Ольга Логінова, директор по маркетингу компанії CAPAROL, експерта в області захисту і теплоізоляції фасадів будівель. У той же час, для проектувальників малоповерхових селищ – це зручний інструмент, що дозволяє відтворити практично будь-який архітектурний стиль і колірне рішення. Так, композиційна система CAPATECT (Caparol) з карбоновими армуючими складами дозволяє використовувати навіть найтемніші і насичені відтінки фарб без побоювання, що поверхня фасаду потріскається від різких перепадів температур ».
Не можна обійти такий аспект, як інженерні комунікації селища. Пристрій централізованих комунікацій вимагає чималих вкладень з боку девелопера, а тому рішення для проектів різних цінових категорій можуть відрізнятися. Так, водо- і газопостачання зазвичай централізовані, а ось каналізація часом реалізується у вигляді окремих сегментів. Що стосується теплопостачання, то воно може бути або централізоване (від загальної котельні), або у вигляді автономної системи опалення з газовим котлом. Крім того, заради скорочення енерговитрат і підвищення комфортності таунхауси все частіше оснащуються системами «розумного будинку», що включають контроль за освітленням, системами вентиляції, кондиціювання та опалення.
Наочним навчальним посібником для сучасних архітекторів, що займаються проектуванням таунхаусів, можна назвати селище «Новоархангельське», розташоване в Красногорському районі Московської області. Він налічує 118 квартир-секцій площею від 197 до 313 кв. м з ділянками по 0,4-4 сотки. При будівництві «Новоархангельського» на базі монолітного залізобетонного каркаса вишикувалися цегляні стіни, які після утеплення високоякісними ізоляційними матеріалами облицьовувались декоративною цеглою і натуральним каменем.
Проект селища, складений в майстерні «Архітектуріум», в 2004 р. став переможцем конкурсу журналу «Сучасний дім». У селищі представлено кілька архітектурних типів, в тому числі класичні таунхауси з секціями в один ряд, П-подібні будинки, внутрішня частина яких утворює затишні закриті від дороги та дворики. Також є чотириквартирний таунхауси з кутовими секціями. А найдовший таунхаус, що складається з 14 секцій, згинається «змійкою», повторюючи вигини вулиці.
Якщо ринок таунхаусів в Московському регіоні і в Санкт-Петербурзі вже в цілому досяг зрілості, то в інших російських регіонах переможний хід цього формату тільки починається. Можливість жити ближче до природи, маючи доступ до міської інфраструктури, спокушає все більше число покупців по всій країні. Таунхауси впевнено виходять в «широкі маси», і цей сегмент малоповерхової нерухомості в найближчому майбутньому очікує тільки подальше зростання.