
Фундамент для будинку своїми руками – корисні поради.
Якщо ви вирішили побудувати фундамент для будинку своїми руками, необхідно пам’ятати про важливість проведення підготовчого періоду, який включає роботи з оформлення земельної ділянки, а також проведення геодезичних і геологічних робіт. Останні допоможуть при підборі виду фундаменту. На щільних грунтах при будівництві важких конструкцій найчастіше влаштовують стрічковий фундамент. Коли поверхневий грунт слабкий, а більш щільний на глибині приблизно 2 метри, використовують для фундаменту палі. Коли грунт біля поверхні не має достатньої несучої здатності, а до більш щільного грунту більше 2-х метрів, економічно доцільно застосовувати плитний фундамент. Більш докладно про вибір типу фундаменту ми ще розповімо в цій статті пізніше, а зараз розглянемо які інструменти можуть знадобиться в роботі.
Влаштовуючи фундамент для будинку своїми руками, необхідно мати такі інструменти:
шнур для розмітки достатньої довжини;
совкову і штикову лопати;
сокиру, цвяхи, молоток, ножівку;
будівельний рівень;
спеціальний гачок для в’язання арматури.
Перерахуємо техніку, яку використовують при влаштуванні розглянутих видів фундаментів:
екскаватор, обладнання для буріння свердловин,
бетонозмішувач, віброплощадку, будівельний вібратор;
підйомний кран (при використанні збірних елементів);
Необхідно заздалегідь домовитися про оренду будівельної техніки та заздалегідь спланувати графік робіт, таким чином виключаються простої. Монолітні конструкції заливають за один раз: якщо бетон встигне трохи схопитися перед заливкою нової порції, то місце їхнього стику буде володіти меншою міцністю. Встановлення паль може вестися етапами в кілька днів.
Матеріали, використовувані для заливки фундаменту: ребриста арматура, в’язальний дріт, пісок, цемент (М400 і більше), щебінь, пиломатеріал для влаштування опалубки. Щоб залити плитний фундамент, використовують тепло- та гідроізоляційні матеріали, а також геотекстиль. Якщо ви вибрали фундамент на палях, потрібно підготувати матеріал для влаштування паль (дерев’яні або бетонні балки, азбестові труби для буронабивних паль) або придбати готові, наприклад, гвинтові палі.
Рекомендації при облаштуванні фундаментів
Для того щоб правильно вибрати тип фундаменту необхідно слідувати загальним рекомендаціям. Підготовчий етап будівництва будь-якого об’єкта починається з проведення інженерно-геологічних вишукувань будівельного майданчика.
При виборі типу фундаменту необхідно враховувати:
Тип грунту на будівельній ділянці і його стан;
Глибину промерзання грунту у відповідній кліматичній зоні;
Наявність і глибину грунтових вод;
Розрахункове навантаження від конструкцій, що зводяться;
Наявність підвалів в проекті;
Плановий термін служби об’єкту, що будується;
Матеріали, які планується використовувати для будівництва фундаменту об’єкта;
Наявність використовуваних підземних комунікацій на будівельній ділянці.
Проведення оцінки грунтів
Аналіз ґрунтів на будівельній ділянці проводиться на основі даних геологічних досліджень, які, як правило, є в місцевих пошукових організаціях. Але при відсутності такої інформації обов’язково потрібно провести самостійне дослідження грунту. Для цього слід пробурити свердловину або вирити шурф.
Спочатку потрібно заміряти висоту наявного насипного або грунтового шарів. Вони не можуть використовуватися в якості підстави в зв’язку з неоднорідністю, а, отже, і низькою несучою здатністю. При будівництві фундаменту дані шари прибираються, а в якості підстави використовуються несучі шари, що знаходяться під насипним або грунтовим шаром. Це глини, піски, суглинки, супіски.
Слід пам’ятати, що будь-які грунти спучуються в зимовий період. Для надійності експлуатації об’єкта необхідно забезпечити рівномірну спучуваність по всьому фундаменту. Тобто при будівництві фундаменту потрібно домогтися того, щоб він не піднімався взагалі або піднімався або опускався відповідно до сезону.
Необхідно знати, що:
Сухі грунти спучуються менше в порівнянні з вологими;
Глинисті грунти спучуються сильніше в порівнянні з піщаними;
Глинисті включення в піщаному грунті призводять до виникнення нерівномірного сезонного спучування, а також до виникнення додаткових горизонтальних навантажень, що впливають на фундамент і здатних привести до деформацій.
Таким чином, останній варіант є найскладнішим і при будівництві фундаменту на такому грунті необхідно облаштувати спеціальну подушку. Для цього необхідно виконати повну заміну грунту який спучується шарами средньозернистого піску з наступним трамбуванням і поливанням водою. Якщо на будівельному майданчику грунти які спучуються присутні частково, то для заміни може використовуватися не тільки пісок, але і гравійна підсипка в необхідних місцях.
Глибина промерзання – важливий фактор при облаштуванні фундаменту. У різних кліматичних зонах її значення може варіюватися від півметра до двох метрів. Великий розкид не тільки в особливостях клімату, але і щільністі ґрунту. Щільні вологі грунти промерзають швидше, а значить і глибше, ніж сухі грунти. При великій глибині промерзання необхідно облаштовувати глибші підвалини одночасно збільшуючи їх ширину.
Аналіз ґрунтів на будівельній ділянці можна провести самостійно за допомогою «старовинного дідівського методу». Для цього в квітні – травні після танення снігового покриву слід уважно вивчити під’їзні шляхи. Наявність тріщин на під’їзній дорозі з асфальтовим покриттям свідчить про неоднорідність грунту. Тобто в зимовий період відбувається нерівномірна спучуванність внутрішніх шарів грунту. Провали на дорожньому покритті свідчать про наявність підземних водних потоків, для яких характерне сильно стискання при впливі низьких температур. Також провали, які виникають після зимового сезону, можуть бути ознакою неоднорідності складу грунту. Крім того для визначення стану ґрунту на будівельній ділянці, можна оглянути фундаменти і підвали сусідських будівель.
Класифікація грунтів
1. уламкові і скельні грунти.
Вони складаються з каменів і не схильні до дії вологи і морозу. Характерною особливістю є збереження властивостей при будь-яких погодних умовах. Дані грунти є ідеальним підставою для фундаменту. Вони в основному розташовуються в гірських районах.
2. Піщані грунти.
Такі грунти не спучуються, крім пилуватих і дрібнозернистих. Вони добре пропускають вологу, легко ущільнюються за допомогою трамбування, тому є відмінним підставою для фундаменту. Основним їх перевагою є те, що облаштовані на даних грунтах фундаменти не замокають, так як вода швидко проходить крізь піщані пори;
3. Пилуваті і дрібнозернисті піски.
Дані грунти відносяться до пучинних і можуть використовуватися в якості підстави для фундаментів, але при цьому часто бувають пливунами.
4. Глинисті грунти
До даних грунтів відносяться глини, супіски, суглинки, які в сухих кліматичних зонах відносяться до непучинних грунтів. У разі насичуваність вологою у них з’являються властивості плинності, а при промерзанні вологі глинисті грунти відрізняються сильним спученням. Слід враховувати, що причинами водонасичення можуть бути не тільки природні фактори, пов’язані з малою глибиною грунтових вод, але і протікання комунікацій на будівельній ділянці.
Глибина закладки фундаменту розраховується для кожного конкретного випадку і залежить від типу грунту:
На рухливих грунтах фундамент закладається як мінімум на глибину промерзання грунтів в конкретному регіоні;
На умовно непучинних грунтах, які можуть бути крупноуламковими з пилувато-глинистих заповненням, дрібними і пилуватими пісками та іншими твердими видами глинистих ґрунтів фундамент закладається на мінімальну глибину:
– 0,5 м при глибині промерзання до 1 м;
– 0,75 м при глибині промерзання до 1,5 м;
– 1 м при глибині промерзання від 1,5 до 2,5 м.
На непучинних грунтах, які можуть бути крупноуламковими або піщаними фундамент закладається на глибину як мінімум півметра незалежно від глибини промерзання.
Щоб захистити підставу фундаменту від замокання необхідно при облаштуванні забезпечити якісне відведення атмосферних і поверхневих вод в разі якщо глибина фундаменту менше за рівень промерзання грунту.
Залежність виду фундаменту від конструкції будівлі
Навантаження на фундамент є вирішальним фактором при виборі його площі. Вона є величиною розрахунковою і складається з сумарної ваги всіх елементів будівельного об’єкта, які знаходяться вище рівня фундаменту. При розрахунку важливо враховувати також і корисне навантаження від меблів, обладнання, людей.
Оскільки вартість облаштування фундаменту є дорогим заходом, слід точно виконати розрахунки по визначення розрахункових навантажень, щоб не завищувати затратність. У зв’язку з цим всі розрахунки повинні проводитися інженерами-проектувальниками, які врахують всі нюанси споруджуваного об’єкта.
Інформація для облаштування фундаменту
Слід розуміти, що правильність розрахунків інженера-проектувальника в повній мірі залежить від достовірних вихідних даних. Саме вони дозволять провести грамотний аналіз будівництва в цілому і дозволять визначити, на яких етапах можна заощадити ресурси, а де слід подбати про збільшення запасу міцності.
Основні фактори при виборі типу фундаменту
1. Проведення інженерно-геологічних досліджень будівельної ділянки.
Роботи проводяться спеціалізованими компаніями та передбачають:
– Буріння свердловин;
– Взяття проб грунтів;
– Видачу звіту.
У звіті буде наведено коефіцієнт сейсмічності району, а також вказана товщина шарів ґрунту і їх характеристики, їх сезонна пучинність і просідання, глибина грунтових вод.
Пам’ятайте, що на даному етапі не слід економити, так як від нього цілком залежить надійність і тривалість експлуатації споруджуваного об’єкта.
2. Визначення навантажень на фундамент
Загальне навантаження на фундамент складається з ваги самої будівельної конструкції і корисного ваги встановленої меблів, устаткування і одночасно знаходяться в приміщенні людей. Це впливає на вибір площі фундаменту. Точна інформація щодо можливих навантажень дозволить правильно розрахувати площу, не збільшуючи витрати на облаштування фундаменту.
3. Глибина закладки фундаменту
Глибина фундаменту залежить від глибини промерзання грунту. При облаштуванні фундаменту слід подбати про гідроізоляцію і дренажі для відведення грунтових вод. Замокання фундаменту може привести до порушення цілісності конструкції, а значить, і зниження експлуатаційних якостей.
4. Інші фактори
При розрахунку фундаменту повинні враховуватися навантаження сусідніх будівель. Це пов’язано з тим, що грунт на будівельній ділянці може відчувати певні деформаційні навантаження від прилеглих будівель.
Крім цього слід передбачити можливість виникнення будь-яких техногенних аварій. Наприклад, при розриві водних комунікацій витікання води може змінити структуру грунту під підошвою фундаменту, а значить привести до його осаду.
Також при облаштуванні фундаменту слід виключити використання неякісних матеріалів та порушення технології при проведенні робіт. Для цього необхідно мати можливість скористатися послугами висококваліфікованих фахівців мають рекомендації і досвід проведення робіт.
5. Вибір фундаменту в залежності від його заснування
Масив грунту, що знаходиться під фундаментом є підставою, що сприймає навантаження від усього розташованих об’єктів. Чим вище несуча здатність підстави, тим надійнішими є фундаменти. На грунтах, що відрізняються слабкою несучою здатністю, потрібно облаштування громіздких і дорогих фундаментів: пальових або плитних.
Від чого слід відмовитися при виборі фундаментів
Пам’ятайте, що не слід облаштовувати фундаменти стрічкового і стовпчастого типу на пучинних, мулистих, просадних грунтах. Перевага в таких випадках слід віддавати пальовим фундаментам, які дозволять спертися на більш міцні шари грунту.
На міцних грунтах не варто віддавати перевагу пальовим фундаментам, адже вони витратні і спричинять за собою істотне збільшення вартості будівництва в цілому. З метою економії можна облаштовувати надійні стрічкові фундаменти.
Важливо заздалегідь продумати підведення до будівельного майданчика води, так як вона необхідна при влаштуванні більшості видів фундаментів. Це особливо важливо при самостійному приготуванні розчину, а не замовленні його у будівельній компанії. При замовленні будівництва фундаменту професіоналам, ви звичайно заощадите час і роботи будуть завершені набагато швидше, ніж у випадку якщо ви вирішите зводити фундамент для будинку своїми руками, але якщо фізична праця вас не лякає, то задоволення від самостійно виконаної роботи буде для вас ні з чим незрівнянну нагородою! Адже кожен чоловік повинен у своєму житті побудувати будинок!